fbpx
Staging Masters logo

Co trzeba wiedzieć o malowaniu mebli?

Każda z kobiet ma w swoim domu lub mieszkaniu meble, które darzy ogromnym sentymentem. Wobec tego, nawet w momencie, kiedy są one już niemodne, a także posiadają wyraźne ślady zużycia, dalej nie chcemy zastąpić ich nowymi. Warto jednak wiedzieć, że w szybki i prosty sposób można stare meble odnowić i co najważniejsze, nie trzeba będzie wykonywać tego przy pomocy dużego nakładu finansowego. Z pomocą przychodzi nam bowiem malowanie mebli, które nie tylko je odświeży, ale także nada im nowego i estetycznego wyglądu. Niemniej jednak co o malowaniu mebli trzeba wiedzieć, zanim się za ten proces zabierzemy?

Malowanie mebli- jaka farba?

Zanim przystąpimy do pomalowania swojej pierwszej komody czy szafki nocnej, trzeba wybrać odpowiednią farbę. W tym celu należy z pewnością nie możemy wykorzystać tradycyjnej farby do ścian. W sklepach istnieją bowiem specjalne farby do malowania mebli, które dedykowane są zarówno tym drewnianym, jak i tym wykonanym z innych tworzyw. Jest to niezwykle ważne, by wybrać farbę dopasowaną do powierzchni, gdyż tylko wtedy będzie można osiągnąć pożądany efekt. Co więcej, trzeba również zwrócić uwagę na kolory. Warto wybierać takie, które w pewien sposób dopasują się do naszej aranżacji wnętrza i pod względem kompozycyjnym będą tworzyły harmonijną całość. Nie można zapomnieć o tym, że konieczny będzie również zakup lakieru. Wówczas trzeba zdecydować się na to, czy chcemy by nasze meble były wykończone z połyskiem, czy być może lakier matowy będzie o wiele lepszym rozwiązaniem.

Jak malować stare meble?

Malowanie starych mebli nie jest procesem czasochłonnym i wymagającym, jednak wiele zależy od obecnej kondycji mebla. Jeśli występują w drewnie lub tworzywie ubytki lub miejscami stary lakier zaczął odpryskiwać, wówczas konieczne będzie oczyszczenie powierzchni. W tym celu można skorzystać ze stalowej wełny lub papieru ściernego. Kolejno, warto rozkręcić wszystkie drzwiczki i szuflady, by malowanie mogło być jak najbardziej precyzyjne. Koniecznie nałóżmy także 2 lub nawet 3 warstwy farby. Oczywiście przed nałożeniem kolejnej, musimy pozostawić mebel do całkowitego wyschnięcia. Na sam koniec trzeba również nałożyć jedną lub dwie warstwy lakieru, by zabezpieczyć farbę, a także nadać meblom pięknego wykończenia.

Czy malowanie mebli się opłaca?

Malowanie mebli to obecnie coraz popularniejszy sposób na ich renowację. Jest to proces nie tylko niezwykle szybki, ale także i prosty więc z powodzeniem, takie malowanie może wykonać dosłownie każdy. Co więcej, malowanie mebli jest również rozwiązaniem niskobudżetowym, gdyż jedynym naszym wydatkiem będzie odpowiednia farba i lakier, oraz w razie konieczności także i papier ścierny. Tak więc, malowanie mebli jest niezwykle opłacalnym sposobem na to, by szybko i skutecznie je odświeżyć lub nawet całkowicie odmienić ich dotychczasowy wygląd. Nie da się ukryć, że pięknie odrestaurowane meble, w odpowiednim kolorze znacznie przyczynią się do poprawy wyglądu i ogólnego wystroju całego wnętrza. Jest to więc sposób, na znaczne ożywienie aranżacji.