fbpx
Staging Masters logo

Czy wiesz jak przygotować umowę najmu lokalu mieszkalnego?

Rynek nieruchomości od zawsze był niezwykle interesujący. Wiele kobiet również decydowało się spróbować na nich swoich sił. Niemniej jednak nawet jeśli nie jesteśmy właścicielkami kilkunastu nieruchomości, wówczas w dalszym ciągu może zdarzyć się sytuacja, w której po prostu będziemy chciały wynająć lokal mieszkalny. Niemniej jednak wiele kobiet musi zdać sobie sprawę z tego, że w takim wypadku trzeba się odpowiednio zabezpieczyć, czyli przygotować umowę najmu lokalu mieszkalnego. Tak więc jakie elementy powinna ona zawierać?

Informacja o wysokości kaucji

Z pewnością każda z pań, która chce wynająć swoje mieszkanie, zdążyła już zapoznać się ze wzorami umowy najmu lokalu mieszkalnego, które dostępne są w sieci. Wobec tego, dla większości z nas oczywistym jest fakt, że taka umowa musi zawierać dokładne dane obu stron, a także informacje o okresie jej wypowiedzenia. Niemniej jednak żadna z pań nie powinna zapomnieć również o tym, by zawrzeć w dokumencie informacje odnośnie wysokości kaucji. Kaucja to nic innego jak zadatek pieniężny, pobierany od wynajmującego na wypadek zniszczeń w lokalu. Po upłynięciu czasu umowy, zadatek ten podlega zwrotowi. Jednak nie zawsze wiemy jaką osobą jest wynajmujący mieszkanie, a nie zawierając informacji o wysokości kaucji, nie mamy dowodu na to, że zadatek został pobrany, ani w jakiej wysokości go otrzymałyśmy. Nieuczciwi najemcy, mogą z tego powodu robić później wiele problemów, których z pewnością każda z nas chce uniknąć. Tak więc, podczas sporządzania umowy najmu lokalu mieszkalnego, takiej informacji z pewnością nie może zabraknąć.

Prawa i obowiązki obu stron umowy

Podstawę umowy najmu lokalu mieszkalnego, powinna również stanowić informacja o prawach i obowiązkach obu stron. W tym przypadku można ustalić, czy wynajmujący może wprowadzać w lokalu pewne zmiany, a jeśli tak, to w jakim zakresie. Co więcej, właścicielka nieruchomości również powinna określić w niej swoje obowiązki względem wynajmującego, które mogą dotyczyć np. wymiany sprzętów elektronicznych. Oczywiście wynajmujący również ma obowiązki, które mogą zawierać się np. w odpowiednim dbaniu o lokal, a także odnosić się do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości niezwłocznie po ich wystąpieniu.

Szczególne wytyczne co do użytkowania lokalu

Panie, które zdecydowały się na wynajęcie swojego lokalu mieszkalnego, powinny również znaleźć szczególne wytyczne co do jego użytkowania przez wynajmującego. Jest to niezwykle istotne, gdyż często wynajmujący decydują się na prowadzenie tak zwanego cichego wynajmu, tuż pod nosem właścicielki i wynajmują np. jeden z pokoju osobom trzecim bez sprecyzowanej umowy i czerpią z tego korzyści majątkowe. Oczywiście takie praktyki są całkowicie nielegalne, więc w umowie najmu lokalu mieszkalnego, należy zawrzeć odpowiedni zapisek. W przypadku, gdy taka sytuacja rzeczywiście będzie miała miejsce, właścicielka lokalu ma niezbity dowód na to, że zakazała tego typu praktyk wynajmującemu, a może nawet na tej podstawie zażądać od niego odszkodowania.