fbpx
Staging Masters logo

Czym jest decluttering i dlaczego zyskuje na popularności?

W ostatnim czasie głównie przy pomocy mediów społecznościowych dotarł do Polski nowy rodzaj usługi lub dla tych bardziej samodzielnych, obowiązku domowego. Nosi wdzięczną nazwę declutteringu i na próżno szukać kogoś, kto chociaż raz tego nie próbował robić, ale nigdy nie słyszał tej nazwy. Na czym polega i dlaczego właśnie teraz jest świetny moment, żeby się na niego zdecydować? Śpieszę z odpowiedzią.

Co to jest decluttering?

W dosłownym tłumaczeniu decluttering znaczy po prostu oczyszczanie. I właściwie tym jest cały ten proces, oczyszczeniem przestrzeni z niepotrzebnych rzeczy. Proces tzw. odgracania przestrzeni ma za zadanie walczyć z zalegającymi ubrania w szafie, nieużywanymi kubkami w kuchni i stosami kosmetyków w łazience, a wiadomo, że to tylko początek tego, z czym mierzy się wiele domów. Większość społeczeństwa gromadzi w swojej przestrzeni ogrom niepotrzebnych rzeczy. Jednak decluttering to także uporządkowanie i odnalezienie odpowiednich miejsc dla rzeczy, które zostają w domu.

Korzyści dla Ciebie i przestrzeni po declutteringu

Wraz ze zmniejszeniem ilości rzeczy naturalnie przychodzi większy porządek. Dodatkowym plusem procesu declutteringu jest to, że ma pomóc w odnalezieniu najlepszego miejsca dla wszystkich rzeczy, które znajdują się w domu. Dzięki takiemu uporządkowaniu dużo łatwiej jest utrzymywać czystość, pilnując, by wszystko wracało na swoje, określone już miejsca.

Kolejny ogromny plus jest mniej widoczny, ale równie istotny. Jest nim wewnętrzne poczucie oczyszczenia i uporządkowania. Kiedy człowiek pozbywa się starych rzeczy i części tego, co go otaczało do tej pory, ma wrażenie świeżego powiewu życiowego porządku. Robi się miejsce na nowe rzeczy, a wraz z nimi nowe przeżycia, co daje wielu osobom przestrzeń do zmian w życiu.

Decluttering — zrobić to samemu, czy zlecić innym?

XXI wiek ma to do siebie, że na większość kłopotów, mamy gotowe rozwiązania. Tak samo jest z declutteringiem, jeżeli nie masz czasu, motywacji lub po prostu ochoty robić tego sama, są osoby, które zajmują się tym na co dzień i zrobią to za Ciebie. Samodzielne podjęcie się całego procesu wymaga dużo czasu, cierpliwości i samozaparcia. Z pewnością nie jest to zadanie dla osób o słabych nerwach i zdolnościach organizacyjnych.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to samemu, jeśli czujesz, że masz dobry zmysł organizacyjny i poczucie estetyki, powinno pójść sprawnie bez pomocy osób trzecich. W takiej sytuacji postaw na dobry plan i konsekwencje.

Na jaką pomoc ze strony profesjonalisty możesz liczyć?

Osoby oferujące usługę declutteringu mają przygotowany zwykle cały pakiet obejmujący kilka kroków do nowych porządków. Zawiera on zwykle wstępny wywiad i ustalenie, jakie są cele całego procesu i co jest dla Ciebie istotne. Następnie przygotowywany jest indywidualny plan działania, propozycje zmian i listę produktów, które mogą się przydać. Kolejna jest faza realizacji, czyli selekcji rzeczy na te do wyrzucenia i zachowania.

Jeśli obawiasz się, że taka osoba wyrzuci Twoje ulubione lub ważne rzeczy, możesz uczestniczyć w procesie razem z nią lub na początku wybrać rzeczy, które na pewno muszą zostać. Rzeczy, które wybierzecie, by zostały, następnie dzieli się na kategorie i przypisuje im miejsca. Na koniec oczywiście układa się wszystko według nowych ustaleń. Przy pracy z profesjonalistą można liczyć na dodatkowe porady i wskazówki na temat utrzymania porządku i dobrej organizacji.

Taka pomoc ma usprawnić i ułatwić ten proces. A jesień to doskonały czas, by oczyścić mieszkania i domy z niepotrzebnych rzeczy i zrobić miejsce na świąteczne prezenty oraz wszystko, co przyjdzie w nowym roku.