fbpx
Staging Masters logo

Decluttering, czyli walka z bałaganem w domu i w życiu

Co właściwie oznacza to obco brzmiące słowo? „Decluttering” to w dosłownym tłumaczeniu „odgracanie”, pozbywanie się nadmiaru zbędnych rzeczy i zaprowadzanie porządku w naszej przestrzeni życiowej.

Decluttering, dlaczego to jest ważne?

„Przyda się”, „przecież szkoda wyrzucić” – ile razy to słyszeliśmy? Być może sami często wypowiadamy te słowa? Większość z nas ma tendencje do niepotrzebnego gromadzenia rzeczy. W skrajnych przypadkach rozwija się u niektórych syllogomania, czyli chorobliwa mania zbieractwa. To są jednak wyjątki. Zwykle po prostu kupujemy za dużo. Często kupujemy przedmioty, które albo są zwykłą, chwilową zachcianką, albo używamy ich tylko raz. Nie robimy miejsca na nowe rzeczy, ponieważ ciągle w naszym domu zalegają stare. Chociaż są leciwe, to często jeszcze sprawne, lub zwyczajnie mamy do nich sentyment. Tak właśnie nasze mieszkanie, bądź dom stopniowo się zagraca, co ma bardzo negatywny wpływ na jakość na naszego życia. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jak istotny jest to problem, ale jednocześnie odczuwamy dyskomfort, czujemy się rozdrażnieni i nie możemy nic znaleźć.

Kiedy warto udać się po pomoc do specjalisty?

Ze zbieractwem jest jak z nałogami, najpierw należy przyznać przed samym sobą, że problem istnieje. Zazwyczaj nasza frustracja rośnie, aż w końcu osiąga punkt kulminacyjny i wreszcie postanawiamy przejść do działania. Oczywiście uporządkowaniem naszej przestrzeni życiowej możemy zając się sami. W większości przypadków trzeba po prostu zakasać rękawy, wyłączyć sentymentalizm i zabrać się do pracy. Są jednak takie przypadki, kiedy zadanie zaprowadzenia porządku w naszym domu, a przez to w naszym życiu, nas przerasta. Gdy wiemy, że należy to zrobić, ale zawsze jakimś cudem wynajdujemy coś ważniejszego do zrobienia, bądź gdy przemykamy przez mieszkanie korytarzami wydrążonymi w stertach rzeczy –  wtedy właśnie jest dobry moment na zwrócenie się do fachowca z prośbą o pomoc.

Jak się do tego zabrać?

Decluttering to wciąż nowa i mało znana usługa na polskim rynku. W korzystaniu z niej nie ma jednak nic złego. Gdy mamy problem ze zdrowiem, finansami, samochodem, psychiką, odchudzaniem, wybieramy się do odpowiedniego fachowcy. Podobnie powinno być w tym przypadku. W zależności od potrzeb możemy wybrać pełną usługę, lub konsultację online.

Specjalista najpierw zdiagnozuje problem, wybada sytuację, by następnie stworzyć odpowiedni plan naprawczy. Będzie Cię motywował, wspierał i doradzał. Celem odgruzowania jest nie tylko zaprowadzenie porządku w Twoim domu, lecz również jego utrzymanie w dłuższej perspektywie.  Pomoże Ci pogrupować zbędne przedmioty oraz doradzi co można sprzedać, co oddać za darmo, a co wyrzucić.

Decluttering, choć ciągle mało znane, a jeśli znane to bagatelizowane, odgrywa bardzo istotną rolę. W obecnych czasach nadmiernego konsumpcjonizmu oraz ciągle jeszcze tlących się w nas nawykach chomikowania byłych pokoleń, jesteśmy szczególnie podatni na nadmierne zbieractwo, które znacznie obniża jakość naszego życia. Generuje stres i pozbawia nas poczucia kontroli nad swoim życiem.

Dlatego właśnie utrzymywanie porządku jest tak istotne. Czysty dom, to bardziej czysty umysł, a co za tym idzie – bardziej spokojne życie.