fbpx
Staging Masters logo

Dlaczego moje mieszkanie się nie sprzedaje?

Rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami. Choć ciągle jest na nim ruch, to niektóre lokale nie cieszą się zainteresowaniem, a ogłoszenie ciągle jest odświeżane. Wystawiłaś mieszkanie na sprzedaż i nikt nie chce go kupić? Być może popełniłaś jeden z poniższych błędów i dlatego nie znalazłaś jeszcze kupca. Przeczytaj ten tekst, a dowiesz się, jakie są najczęściej spotykane oferty, które nie mają chętnych na zakup.

Źle przygotowane ogłoszenie

Osoba, która chce kupić mieszkanie, przeglądając ogłoszenie, głównie skupia się na jego treści. Chce uzyskać jak najwięcej informacji i sprawdzić, czy lokal spełnia wszystkiego jego wymagania. Jeżeli w ogłoszeniu umieściłaś tylko cenę i lokalizację, to możesz spodziewać się tego, że raczej twoje mieszkanie szybko się nie sprzeda. Bardzo istotną rolę odgrywa dokładny opis mieszkania. Ile ma pokoi, jakich jest ich metraż, czy w łazience jest prysznic, a może wanna, albo na którym piętrze się znajduje. To tak naprawdę niezbędne minimum, które powinno znaleźć się w anonsie.
Podając dokładne informacje, możesz liczyć na to, że na Twoje ogłoszenie odpowie więcej chętnych.
Niemniej ważne są dobrej jakości zdjęcia. Nie bój się pokazać, że gdzieś są niewielkie uszkodzenia, które koniecznie trzeba będzie naprawić. Dzięki temu pokażesz, że jesteś szczera i nie niczego nie urywasz.
Oczywiście pokaż też zalety swojego mieszkania. Przedstaw zdjęcia każdego pomieszczenia, łącznie z piwnicą, o ile posiadasz i kawałkiem okolicy.
Odbiorcy takie przedstawienie mieszkania pozwoli zobrazować sobie, czy mu się podoba i będzie chciał umówić się na obejrzenie w rzeczywistości.

Zbyt wysoka lub niska cena

Z pewnością sprzedając mieszkanie, chciałabyś uzyskać jak najwyższą cenę. Nie ma w tym nic dziwnego, a nawet jest to zrozumiałe. Jednak jeśli wystawisz lokal za cenę przewyższającą jego wartość, to bardzo trudno będzie Ci znaleźć osobę, która go kupi. Pod warunkiem, że to w ogóle nastąpi.
Przede wszystkim weź pod uwagę to, w jakim stanie jest lokal. Jeśli potrzebny będzie dodatkowy wkład finansowy na remont, czy usunięcie jakiejś usterki, to powinnaś obniżyć cenę.
Nie chcąc sprzedawać mieszkania po niższej cenie, sama możesz poprawić stan mieszkania, malując ściany lub naprawiając to, co trzeba. Jeżeli jednak nie masz zaufanej osoby, która zrobi to po kosztach, to i tak nie zarobisz na sprzedaży mieszkania tyle, ile oczekiwałaś.

Co więcej, również zbyt niska cena może zniechęcić potencjalnego kupca do zakupu. Nasz naród jest dość nieufny. Zaniżona wartość mieszkania powoduje, że u kupującego pojawiają się wątpliwości dotyczące jego stanu. Zbyt niska cena dla kupującego to znak, że pewnie lokal wymaga generalnego remontu, czy dodatkowych wysokich kosztów.
Przed wystawieniem ogłoszenia, sprawdź, ile kosztują mieszkania w twojej okolicy o podobnym metrażu. Dzięki takiemu rozeznaniu dowiesz się, za jaką optymalną cenę możesz wystawić swój lokal.
Jeśli nie jesteś pewna, czy kwota, którą chcesz uzyskać, jest adekwatna do stanu mieszkania, to możesz poprosić o pomoc w wycenie rzeczoznawcę. Jednak za usługę będziesz musiała zapłacić.