fbpx
Staging Masters logo

Jak niskim kosztem podnieść wartość nieruchomości przed sprzedażą?

Sprzedaż mieszkania nie jest prostym zadaniem, szczególnie jeśli robisz to po raz pierwszy. Konkurencja jest spora, a ceny bardzo różne. Chcesz poznać kilka sposobów na podniesienie wartości twojego mieszkania przy niewielkim wkładzie pracy i pieniędzy? Jeśli tak koniecznie przeczytaj ten tekst.

Przygotuj mieszkanie tak, jak sama chciałabyś je widzieć

W pierwszym kroku zastanów się, jak wygląda mieszkanie, które za niedługi czas będzie miało nowego właściciela. Przede wszystkim czyste! Więc nie zwlekaj i rozpocznij porządki. Pomyj podłogi, odkurz i pościeraj kurze. Nie zapomnij również zajrzeć w trudno dostępne zakamarki oraz umyć okien. Dzięki tym zabiegom mieszkanie będzie sprawiało wrażenie jaśniejszego.
Następnie zwróć uwagę na to, czy wszystkie meble w mieszkaniu powinny w nim pozostać. Być może przez ten czas, kiedy w nim mieszkałaś, niezbyt często wymieniałaś umeblowanie i niektóre z nich nie nadają się do użytku.
Jeśli tak jest, to koniecznie wyrzuć te szafki, czy krzesła, które według Ciebie nie będą już potrzebne. Na szczęście kobiety mają bardzo dobre poczucie estetyki, więc na pewno sobie poradzisz.
Gdy zakończysz już generalne porządki i pozbędziesz się zużytych mebli, to możesz spróbować naprawić drobne usterki. Przybij poluzowane gwoździe lub wymień uszczelką w kranie. Jeśli nie masz umiejętności naprawczych, to zawsze możesz poprosić o pomoc Twojego męża lub zaprzyjaźnionego, uczynnego sąsiada.

Zadbaj o to, aby potencjalny nabywca poczuł się jak w domu

Niezaprzeczalnie najważniejsze jest pierwsze wrażenie. To ono sprawia, że kupujący chce dokładniej obejrzeć mieszanie i ostatecznie skłania go do zakupu. Już Twoja w tym głowa, żeby owo pierwsze wrażenie było jak najlepsze. Przede wszystkim nie narzucaj się nabywcy. Tylko krótko opowiedz mu o mieszkaniu i odpowiadaj na pytania.
Lepiej nie opowiadaj o tym, jak świetnie Ci się tutaj mieszkało, chyba że sam o to zapyta. Takim zachowaniem pokażesz kupującemu, że nie jesteś sentymentalnie związana z mieszkaniem i nie będzie miał poczucia, że coś Ci odbiera.
Dlatego dobrze zrobisz, jeśli przed spotkaniem schowasz swoje i bliskich osobiste przedmioty. Głównie zdjęcia rodzinne, przedmioty wskazujące na wasze wyznanie religijne czy zainteresowania. Dzięki tym zabiegom mieszkanie zyska bardziej bezosobową formę i kupującemu znacznie łatwiej będzie wyobrazić sobie, jak może wyglądać jego życie w tym mieszkaniu, jeśli zdecyduje się na zakup.

Stwórz ciepłą atmosferę

Ciężko o rodzinną i przyjemną atmosferę, jeśli mieszkanie jest aktualnie pozbawione wyrazu, pod wpływem usunięcia osobistych rzeczy. Możesz jednak spróbować ocieplić wizerunek lokalu za pomocą drobnych i tanich trików.

  1. Zostaw na parapecie kwiaty doniczkowe. Jeśli ich nie posiadasz, to kup, choć niewielki bukiet żywych kwiatów i ustaw w widocznym miejscu.
  2. Zainstaluj delikatne odświeżacze powietrza w gniazdkach elektrycznych. Nie są one zbyt duże i widoczne, a będą wydzielać zapach z wybraną przez Ciebie intensywnością.
  3. Szczególną uwagę zwróć na to, czy nie zostawiłaś żadnych nieumytych naczyń w kuchni. Być może ty się już przyzwyczaiłaś, od dłuższego czasu przebywając w mieszkaniu, ale zapach resztek jedzenia wyczuwalny na samym wejściu nie będzie niczym przyjemnym.

Wszystkie opisane działania będą kosztowały Cię niewiele czasu i pieniędzy, a kupujący na pewno zauważy Twoje starania.