fbpx
Staging Masters logo

Jak robić zdjęcia nieruchomości, które sprzedają?

Badania wykazują, że kobiety są o wiele bardziej wymagającymi klientkami niż mężczyźni, Od mężczyzn różni je jednak ważna cecha, poświęcają mniej czasu na zbieranie informacji o danym produkcie, a to z kolei oznacza, że kupują bardziej emocjonalnie. Ten sam mechanizm funkcjonuje przy mniej ważnych zakupach jak i przy tych strategicznych, np. zakupie nieruchomości.

Home staging i fotografia nieruchomości

Niezwykle dynamiczny w ostatnim czasie rozwój rynku nieruchomości, również rynku wtórnego, sprawił, że równolegle do niego rozwija się otoczenie biznesowe. Powstają nowe profesje a stare się przekształcają lub doskonalą. W taki właśnie sposób rozwija się home staging i udoskonala fotografia ofertowa nieruchomości. Dlaczego oba te kierunki idą w parze? Ponieważ w równej mierze i razem oddziałują na emocje.

Statystyki pokazują, że oferty sprzedaży nieruchomości opatrzone profesjonalnym zdjęcie cieszą się znacznie większą popularnością i zdobywają znacznie więcej potencjalnych klientów. Klient mając do wyboru mnóstwo ofert nieruchomości spełniających jego kryteria, wybierze te, które przykują jego uwagę atrakcyjnym zdjęciem. A jeżeli w procesie wyboru uczestniczy kobieta, można z całą stanowczością stwierdzić, że wybierze ona te lokalizacje, które uzna za najciekawsze estetycznie.

Jak zrobić poprawne zdjęcie nieruchomości?

Proces sprzedaży nieruchomości zaczyna się właściwie natychmiast po podjęciu decyzji. I zaraz po tym warto zacząć od porządkowania domu. Usunięcia gromadzonych latami przedmiotów, o których wiadomo, że nie znajdą również miejsca w nowym domu. Zdjęcie, które ma zostać załączone do oferty sprzedaży nigdy nie powinno być wykonywane impulsywnie. Proces fotografowania należy zacząć od przygotowania nieruchomości. i tu zaczyna się rola dla home staging, który stworzy atrakcyjne kadry.

Z zasięgu obiektywu warto usunąć wszelkie osobiste przedmioty, rodzinne zdjęcia, pamiątki z wakacji, warto przerzedzić przedmioty na półkach oraz książki. Nadmiar drobnych przedmiotów działa klaustrofobicznie i optycznie zmniejsza pomieszczenie. Przed sesją należy naprawić wszystkie drobne usterki, które miesiącami czekały na renowację. Trzeba uzupełnić kontakty, pochować kable, a nawet odświeżyć ściany. Mieszkanie musi lśnić czystością, świeżością i estetyczną harmonią.

Skuteczne fotografowanie nieruchomości na sprzedaż

Wnętrza mieszkania należy sfotografować koniecznie w trakcie słonecznego dnia. W pomieszczeniu musi być widoczne wpadające do wnętrza światło słoneczne i rozproszone promienie. Nic nie działa bardziej negatywnie jak ściana ciemnej tkaniny na oknach w pochmurny dzień. Gdy zapada zmrok koniecznie trzeba sprawdzić jak dane pomieszczenie wygląda w świetle lamp padających z różnych stron pokoju. Warto zrobić zdjęcia z różnych punktów pomieszczenia i porównać je, weryfikując optymalny wygląd. Jeżeli w salonie znajduje się kominek, koniecznie należy w nim rozpalić, wykorzystując efekt przytulności. Wszystkie zdjęcia nieruchomości powinny przede wszystkim przekazywać pozytywne emocje, ale też dostarczać informacji planu ogólnego danego pomieszczenia.