fbpx
Staging Masters logo

Jak zrobić Home Staging niskim kosztem?

Home Staging, którego zbytnio nie odczuje mój portfel, może się okazać nie aż tak skomplikowany, jakby Ci się mogło wydawać. To fakt, łatwiej jest nakupić ładnych ozdób i poukładać je tu i tam, dla lepszego wrażenia, ale nie na tym rzecz polega. Po pierwsze może się okazać, że Twój gust jest na tyle oryginalny, że inni go nie zrozumieją, po drugie do części rzeczy masz sentymentalny stosunek i trudno Ci się ich pozbyć, bo wydaje się, że już wrosły w miejsce na którym stoją od lat. To moment do wkroczenia Twojego wewnętrznego krytyka, albo… najlepszej przyjaciółki.

Generalne porządki

Przygotowanie mieszkania do home stagingu warto zacząć od spojrzenia na nie krytycznym okiem. Wbrew pozorom to nie jest proste, bo z łatwością przyzwyczajamy się do drobnych niedociągnięć, które przestają nam przeszkadzać. Jak to mówią: „prowizorka trwa najdłużej”…

Spójrz na swoje wnętrza, tak jak to robisz po długiej nieobecności w domu, „nowymi oczami”, albo poproś kogoś zaufanego, żeby Ci w tym pomógł. A po tym popraw koronę i wypucuj mieszkanie na błysk, autentyczne ma lśnić i pachnieć. Sama pewnie rezygnujesz z wizyty w restauracji, w której śmierdzi starym olejem, a stoliki się kleją, nawet jeśli to smażalnia ryb.

Drugim etapem jest pozbycie się zbyt wielu rzeczy – zasada im mniej tym lepiej (którą wyjątkowo trudno mi osobiście wprowadzić w życie, w przypadku poduszek ozdobnych) tu sprawdzi się świetnie.

Koncepcja spójnej przestrzeni

Po przewietrzeniu przestrzeni, z niepotrzebnych rzeczy, przechodząc po pomieszczeniach, przyjrzyj się, czy jakieś elementy wystroju w nich dominują: kolory; wzory, faktury, ozdoby, tak żebyś mogła wybrać „motyw przewodni”. Jeśli zdecydujesz się na jakiś, pomyśl jak gładko i naturalnie może się on przeplatać we wszystkich wnętrzach. Z drugiej strony, jeśli jest jedno wnętrze, które nie pasuje do reszty, należałoby go zneutralizować i upodobnić do pozostałych. Za inspirację mogą Ci posłużyć gazety wnętrzarskie, czy zdjęcia z Internetu pokazujące konkretne style wnętrz.

Drobne poprawki

To etap, w którym jesteś już zdecydowana jaki kierunek wybrać i wiesz jaki efekt chciałabyś uzyskać. To moment na drobne naprawy, wymiany starych uchwytów, skrzypiących zawiasów itp. Teraz jest czas na malowanie ścian, zmianę kapy na łóżko, dopasowanie kolorów do innych pomieszczeń, np. tkaninami, dywanikami, poszewkami ozdobnymi. Ważne żeby pasowały do siebie i nie przytłaczały. Dobrze jest stosować jasne kolory, które nie tylko optycznie powiększą wnętrze, ale i nadają mu świeżości.

Ostatni szlif

Gdy wejdziesz do tak posprzątanego mieszkania, tym razem popatrz na nie bardzo przychylnym okiem, tak jakbyś chciała je dopieścić, sprawić ze będzie najlepszą z możliwych swoich wersji. Przed wprowadzeniem potencjalnych najemców/inwestorów zadbaj o świeże kwiaty w wazonach, świece zapachowe i odpowiednie oświetlenie- doskonale sprawdzą się lampy stołowe, które nadadzą wnętrzu przytulnego charakteru. Dobrze jest też postawić na jakieś mocny akcent, uzależniony np. od zbliżających się świąt czy jakiś obchodów.

Przejście przez wymienione etapy, nie powinno przysporzyć Ci trudności, szczególnie jeśli potraktujesz je jako przyjemne wyzwanie, mające przynieść Ci  wymierny efekt.