fbpx
Staging Masters logo

Trendy w aranżacji wnętrz na 2022 rok

Już w roku 2020, a tym bardziej w 2022 widać wyraźne zmiany w projektowaniu wnętrz. Nie są to przeobrażenia radyklane, niwelujące wcześniejsze trendy, jednak ewidentnie zostają one uzupełnione nowymi motywami aranżacyjnymi. Mniej istotny w trendach staje się styl minimalistyczny, oparty na industrialnych szarościach, monochromatycznych zestawach kolorów i prostych formach, wzbogacanych tylko strukturalnymi bądź kolorystycznymi wtrętami. Aktualnie mocno widoczny w projektowaniu wnętrz staje się motyw biofilny ( biophilic design).

Trendy w aranżacji wnętrz 2022

Motyw biofilny nabiera wyraźnie mocy w 2022r. To powszechna reakcja na automatyzację naszego życia i fascynację nowymi technologiami. Im bardziej nasze życie nabiera industrialnego charakteru, tym bardziej pragniemy zacieśnienia związków z naturą. Dodatkowo pandemiczny czas pokazał, jak bardzo potrzebujemy wszyscy motywów wywodzących się ze świata przyrody.

Projektowanie biofilne zaczyna się od wpuszczenia do wnętrza domu jak największej ilości naturalnego światła. A to oznacza, że okna nabierają lekkiego charakteru, zasłony i firany stają się lekkie i przezroczyste. Znikają nawet żaluzje, które zbyt szczelnie odgradzają nas od światła.

Zmienia się kolorystyka wnętrz, teraz czerpie ona przede wszystkim z barw natury, kolorów ziemi: przywraca beże, zieleń, ciepły brąz, szarości, kolor pomarańczowy, zgaszony, brudny róż. Taka paleta barw jest naturalna dla naszego oka, to te kolory odbieramy ze wszelkimi niuansami najlepiej.

Trendy kolorystyczne w aranżacji wnętrz

Biofilna kolorystyka w aranżacjach wnętrz w 2022r. zostaje trochę zmodyfikowana i poszerzona o barwy z palety natury, ale o ciekawej intensywności. Jednym z najważniejszych kolorów tego roku będzie kolor zielony, albo w wersji mocno skoncentrowanej, butelkowej, albo jako barwa jasnozielona, w opcji miętowej, eukaliptusa a nawet oliwki.

I jeszcze jeden ciekawy kolor, którego dawno we wnętrzach nie było – barwa fioletowa w kilku odcieniach: bzu, ametystu, lawendy czy jagody. Nie oznacza to, że teraz w mieszkaniach będzie królował kolor fioletowy, ale z pewnością, by pokazać, że znamy modowe trendy wnętrzarskie, warto wprowadzić do domu ten odcień w postaci np. kanapy, małego dywanu, jednego z foteli, czy drobnych detali zdobniczych.

Zaokrąglone meble, ciepłe tkaniny obiciowe

W 2022r. w aranżacji wnętrz utrzymuje się tren odwołujący się do lat 80. XXw. Widać to w kolorystyce tkanin obiciowych i detalach, które warto wyeksponować w domu. Ubiegły wiek można przywołać charakterystycznym stolikiem, barwnymi wzorami tapicerki, oryginalną lampą. Meble w tym stylu sięgają natomiast do stylistyki japońskiej poprzez zaokrąglone krawędzie i przysadziste, nisko osadzone fotele. Efekt przytulności ma wywołać miękka tkanina obiciowa, np. welurowa, która w ciepłych barwach zachęca do siadania.

Wszechobecny marmur

Nawiązaniem do natury jest również obecność marmuru, który nie ogranicza się już wyłącznie do kuchni, ale znalazł swoje miejsce w salonie, w blatach stołu, stolików czy konsoli. Kojarzy się z luksusem i pasuje do wnętrz minimalistycznych.