fbpx
Staging Masters logo

Wycena nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Wycena nieruchomości wcale nie jest prosta. Musisz mieć na względzie kilka istotnych aspektów, które pozwolą ci uzyskać adekwatną cenę. Niestety wiele czynników może mieć wpływ na to, że wartość twojego mieszkania lub domu ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Chcesz wiedzieć, co definiuje cenę twojej nieruchomości? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj ten tekst.

Lokalizacja – ważnym elementem wyceny

Preferencje potencjalnego nabywcy mogą być różne, ale od początku prawdopodobnie będzie miał określone podstawowe wymagania. Lokalizacja to nie tylko miasto, czy ulica, przy której mieści się nieruchomość. Przede wszystkim spore znaczenie ma to, co można znaleźć w okolicy. Dla jednych ważne będą szkoły i przedszkola, a dla drugich lokale gastronomiczne i miejsce rozrywkowe. Jeżeli w pobliżu twojego mieszkania jest dostęp do wszystkich tych miejsc, to wartość mieszkania na pewno wzrośnie. Natomiast, gdy posiadasz nieruchomość na obrzeżach miasta, to cena z całą pewnością będzie niższa niż tak, którą otrzymasz w centrum.
W obecnych czasach wiele osób bardziej ceni sobie łatwy dostęp do komunikacji miejskiej i wszelkich udogodnień w pobliżu. Bliskość z naturą i spokój raczej schodzi na dalszy plan.

Standard mieszkania – to nie tylko wnętrze

Standard nieruchomości to dość rozległe pojęcie. Kiedy chcesz ją wycenić, musisz w pierwszym kroku uwzględnić rok budowy. Choć stare budownictwo uważane jest za solidniejsze niż to nowoczesne, to zwiększa się także ryzyko tego, że częściej będą występowały usterki oraz problemy z instalacjami. Całkiem możliwe jest to, że dla kupującego znaczenie też będzie miało, w jakim budynku znajduje się mieszkanie tj. bloku, wieżowcu, czy kamienicy.
Kolejnym wyznacznikiem standardu nieruchomości jest jej stan techniczny. Musisz obiektywnie stwierdzić, czy w mieszkaniu można zamieszkać od razu, trzeba będzie wykonać kilka prac remontowych, czy może wymaga ono generalnego remontu. Logicznie rzecz biorąc, najwyższą cenę otrzymasz za lokal gotowy do zamieszkania.
Ostatecznie ważne jest też samo wnętrze. To, czy jest umeblowane i wyremontowane, rozkład pomieszczeń i ich funkcjonalność również mogą podnieść wartość nieruchomości.

Jak skutecznie wycenić mieszkanie?

Oprócz tych wszystkich aspektów mających wpływ na wartość mieszkania nie możesz zapominać też o samym rynku nieruchomości. To, że ty jesteś przekonana do swojej ceny, nie oznacza, że szybko uda ci się sfinalizować transakcję. Weź pod uwagę to, że na rynku bez przerwy jest ruch. Dla kupujących najważniejsze jest znalezienie takiego mieszkania, które będzie spełniało ich wszystkie wymagania za określoną kwotę. Dlatego to zadaniem sprzedawcy, czyli twoim jest przedstawienie takiej oferty, która wzbudzi zainteresowanie potencjalnego nabywcy. Musisz więc rozejrzeć się na rynku i sprawdzić, za jaką cenę można kupić mieszkanie podobne do twojego. Takie działanie pozwoli ci określić, czy wyceniłaś nieruchomość zgodnie z zapotrzebowaniem nabywców. Jeśli twoja cena znacznie przewyższa inne, to ciężko będzie ci znaleźć kupca.